Strona główna > Polski > WIADOMOŚCI > Zaproszenie na Pielgrzymkę o trzeźwość rodzin

Zaproszenie na Pielgrzymkę o trzeźwość rodzin

Piątek 8 czerwca 2012

Bp Tadeusz Bronakowski zaprasza wszystkich na Pielgrzymkę w intencji trzeźwości rodzin, która odbędzie się na Jasnej Górze z 16/17 czerwca 2012 r.

Zaproszenie

Serdecznie zapraszam na Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę w intencji trzeźwości rodzin, która odbędzie się 16-17 czerwca 2012 r. To już 31 pielgrzymka, podczas której modlimy się, wymieniamy doświadczenia, a także podejmujemy nowe inicjatywy w celu ochrony trzeźwości w Polsce. Bł. Jan Paweł II na Jasnej Górze wypowiedział niezapomniane słowa: „Przyzwyczaili się Polacy wszystkie, niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce.” Dziś z niepokojem obserwujemy, że coraz więcej Polaków cierpi na różne uzależnienia. Już ponad milion jest uzależnionych od alkoholu. Według niektórych szacunków w ostatnich 5 latach w Polsce zaobserwowano pięciokrotny wzrost używania substancji psychoaktywnych. Wielu naszych rodaków uzależnia się od hazardu, gier i portali internetowych, pornografii. Skala zjawiska jest przerażająca. Jednocześnie można dostrzec wzmożony wysiłek dużej liczby osób, różnych organizacji, samorządów, podejmujących wysiłki w obronie godności człowieka i rodziny. Nie jesteśmy bezradni. Wspólnoty lokalne mają wielkie możliwości działania na rzecz wolności człowieka. Mogą przyczynić się do zmiany złych obyczajów i wskazać właściwe drogi rozwoju rodzin w lokalnym środowisku. Władze samorządowe, zatroskane o trzeźwość rodzin, potrafią skutecznie chronić dzieci i młodzież. Kościół zawsze podejmował i podejmuje działania, które służą dobru rodziny i ojczyzny. W tym roku działalności Apostolstwa Trzeźwości przyświeca hasło „Rodzina szkołą trzeźwości”. Hasło to uzupełniają słowa: „Miłość jest trzeźwa”. Musimy zdać sobie sprawę, że same ludzkie środki nie wystarczą, aby świat stał się lepszy, a ludzie zachowywali trzeźwość i cieszyli się godnością dzieci Bożych. Alkoholicy podejmujący drogę ku trzeźwości uświadamiają sobie, że polegając jedynie na ludzkich możliwościach, nie byliby w stanie ocalić swojego życia. Podobnie jest ze wszystkimi wysiłkami zmierzającymi ku wyzwalaniu człowieka od licznych zniewoleń. Potrzebujemy łaski Miłosiernego Ojca, o którą będziemy się modlić podczas najbliższej pielgrzymki. Dlatego jeszcze raz najserdeczniej zapraszam wszystkich ludzi dobrej woli, by włączyli się w tę modlitwę, aby podczas tego jasnogórskiego spotkania dzielili się swoimi doświadczeniami, wiedzą i świadectwem. Tylko zjednoczeni i ufni w Bożą miłość możemy odmieniać nasz świat. Oczekując na spotkanie, z serca błogosławię

Bp Tadeusz Bronakowski Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds.. Apostolstwa Trzeźwości

Program

31. Ogólnopolskiej Pielgrzymki na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu Polskiego 16–17 czerwca 2012 r.

SOBOTA, 16 czerwca 2012 r.

16.00 – Informacja Pielgrzymki, zapisywanie grup pielgrzymkowych i materiały w Kaplicy św. Józefa przy Halach Jasnogórskich. 17.00 – Rozpoczęcie Pielgrzymki – bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości (Kaplica św. Józefa przy Halach Jasnogórskich). 17.15–18.15 – Prezentacje grup i świadectwa. 18.15 – 19.00 Wykład: Rodzina szkołą trzeźwości, dr hab. Maria Ryś, prof. UKSW 21.00 – Apel Jasnogórski – prowadzi bp Tadeusz Bronakowski 21.30 – Msza św. w Bazylice – przewodniczy bp Tadeusz Bronakowski. Po Mszy św. Różaniec i czuwanie w intencji trzeźwości, z modlitwą o uzdrowienie rodzin z nałogów pijaństwa oraz innych uzależnień, a także jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa.

NIEDZIELA, 17 czerwca 2012 r.

7.30–8.30 – Droga Krzyżowa (Wały Jasnogórskie). 9.30 – Uroczysta Msza św. pielgrzymkowa w Kaplicy Cudownego Obrazu – przewodniczy bp Tadeusz Bronakowski. 11. 00 – Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości i Zakonnych Referentów Trzeźwości z bp Tadeuszem Bronakowskim w Sali Różańcowej.

Skomentuj ten artykuł

 
SPIP | wykonanie:Fotografia panoramiczna - wirtualne wycieczki | Se connecter | Mapa strony | Prace redakcyjne RSS 2.0